Bu Blogda Ara

9 Kasım 2017 Perşembe

NOTD: MAC Riri Woo Nail Polish Oje


This post is both in Turkish and English! 


Herkese Merhabalar,

Mademki bugün Perşembe yani Throwback Thursday günü, o halde ben de eskilerden bir şeyler paylaşayım. Vakt-i zamanında şu yazımda bahsettiğim MAC'in Rihanna ile ortaklaşa çıkardığı RiRi Hearts MAC koleksiyon ojesi olan Riri Woo yorumlarım bugün sizlerle. 

Hello beauties!

Since today is Thursday, which is known as #ThrowbackThursday on the social media, I thought about reviewing an old MAC Collection product. So, here comes MAC Riri Woo nail polish that belonged to RiRi Hearts MAC Collection in collaboration with Rihanna. 

Öncelikle ambalajının şıklığından söz etmek istiyorum. Hem karton kutusu hem de şişesi çok zarif. Rose gold renkteki R harfi çok şık duruyor.

The packaging is so glamourous! As a Rose Gold color addict, I loved those Rose Gold prints both on the box and the bottle of the nail polish <3Bu nefis oje kırmızının enfes bir tonu! Fırçası klasik oje fırçası kalınlığında. 

MAC Riri Woo nail polish is such a lovely red shade! Its brush is a classical nail polish brussh, which means it is not that thick at all. 

Kremsi yapıda olması itibariyle ilk katta opaklaşıyor; ancak ikinci katta şişede görünen rengi bire bir elde ediyorsunuz. Nitekim bu görselde tek kat uygulanmış halini görmektesiniz. Dediğim gibi gayet opak ve de örtücü. Sür-çık tarzı bir kırmızı.  

It gets very opaque and covers your nails completely as you apply the first coat. Here you see the application of one layer of MAC Riri Woo nail polish. As I mentioned, it is really very opaque just with one coat! 


Burada da iki kat sürülmüş hali yer alıyor. Yalnız ikinci katı uygularken fırça izi riskine karşı dikkatli sürmekte fayda var. Kurumasında da  herhangi bir problem yok; oldukça hızlı kuruyor. 

But it is better to apply the second layer. That's what I did! You can check out the photo below! By the way I suggest you to apply the second coat carefully in order to eliminate the visible effects of brush strokes. Also, it dries sooo quickly!


Tek olumsuz yanı uçlarından soyulmaya meyilli olması. Gerçi kırmızı ojelerin hemen hepsinde o sorun var. Bunu aşmanın yolu da en üste koruyucu cila uygulamak.

Just like many other red nail polishes, it is tend to be chipped easily. But if you apply a top coat varnish, you can enjoy with your bright red nails for a longer period!

Dediğim gibi eski bir koleksiyon ürünü idi MAC Riri Woo oje. Ancak ola ki ilerleyen koleksiyonlarda repromote olarak yeniden piyasaya sürülürse ya da herhangi bir şekilde Riri Woo'ya denk gelirseniz denemenizi önerebilirim. 

Sevgiler.

Well Rihanna says "Shine bright like a diamond" And for MAC Riri Woo nail polish I say; Shine bright like a ruby red! I hope MAC Cosmetics repromotes this shade once again in the future!

Lots of love.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli& I really appreciate your comments! ;)

Popüler Yayınlar