Bu Blogda Ara

17 Ekim 2017 Salı

NOTD: Trend It Up No 1 Nail Polish 230
This post is both in Turkish and English 

Herkese merhabalar, 

Bugün uzun, detaylı ve iki dilde yazılmış bir postla karşınızdayım. Benim metalik sevgimi bilmeyen sanırım artık kalmadı. Geçen seneden beridir altın renkli metalik bir oje arıyor ama bir türlü bulamıyordum. Geçtiğimiz haftalarda Zagreb'deki DM drugstore mağazasında gezerken aradığım ojeyi buldum. Bilmeyenler için bir not düşeyim; DM Alman menşeli bir drugstore mağaza. L'Oréal, Catrice, Bourjois, Batiste gibi bildiğimiz markaların yanı sıra Trend It Up isimli kendi markaları da bulunmakta. 

Hello beauties, 

Today I will be sharing a nail polish that I bought from DM Hrvatska Drogeriemarkt. Trend It Up No 1 Nail Polish brand is DM Exclusive. For the ones, who have not heard about DM Drogeriemarkt, I can tell that it is a German based drugstore, where you can find drugstore makeup brands (such as L'Oréal, Catrice, Bourjois, etc.), many different perfumes (Burberry, Chloe, Moschino, Lancôme are just some of those perfume brands), personal care items, packaged food and so on. Few weeks ago, when I noticed the big Trend It Up section at DM Hrvatska in Zagreb. There were many products, lots of different lipsticks, many nail polishes, eyeshadows, etc. and prices were quite affordable. I decided to buy a nail polish. Because I am a big fan of METALLICS, and I am glad that Metallic trend has spread to cosmetic industry, as well. In a similar vein, I am so into metallic nail polish shades. So, when I saw this metallic gold shade (Trend It Up No 1 Nail Polish number 230), I wanted to try it on my nails! Well, I am glad that I did it!Benim aldığım oje de Trend It Up markasından No 1 Nail Polish 230 numara. İçinde incecik simler bulunan harika bir altın rengi. 6 ml'lik minik şişesinin arkasında künye bilgileri yer alıyor. Klasik ojelerden farklı olarak aromalı hafif bir kokusu var.

Trend It Up No 1 Nail Polish 230 is 6 ml, so it has a tiny mini bottle. The polish has a light scent.


Trend It Up No 1 Nail Polish 230 numara tek katta bile güzel opaklaşsa da tam opaklık için ikinci katı mutlaka geçmek gerekiyor. Farklı ışıklar altında çekilmiş görsellerde iki kat uygulanmış halini görmektesiniz. Çok hızlı kurumasına benden kocaman bir artı. 3 güne dek sorunsuzca kullandım. Ufak tefek uçlardan çıkma dışında bir sorun yaşamadım. Zaten her metalik ojede olduğu gibi bu ojede de uçlarından veya kenarlarından hafif çıksa da çok belli olmama durumu var. Bu rengin değişik ışıklar altındaki görünümlerini merak ediyorsanız imleci aşağı doğru sürükleyiniz! 


As soon as I applied the first coat, it covered my nails perfectly so gave almost full opaqueness. The polish also dried so quickly. However, since I wanted to intensify the opaqueness, I applied the second coat. And the result was amazing! With two coats of Trend It Up No 1 Nail Polish 230, I had lovely metallic gold nails! My nails did not get chipped up to 3 days. I only had some chipped parts on the tips of my nails. Check out the photos below to see Trend It Up No 1 Nail Polish 230 under different lights. Sözü toparlamak gerekirse çok sevdiğim ve beğenerek kullanacağım bir oje oldu Trend It Up No 1 Nail Polish 230. Aradığım metalik altın rengini sonunda buldum! Sevgiler!All in all, I really adored Trend It Up No 1 Nail Polish 230! If you like metallic nails, just check this beautiful polish out! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli& I really appreciate your comments! ;)

Popüler Yayınlar