Bu Blogda Ara

10 Kasım 2015 Salı

Chef Akademi California Cevizi

Bugün sizlere hem bilgilendirici hem son derece keyifli hem de çok çok lezzetli bir etkinlikten söz edeceğim. Geçtiğimiz haftalarda Chef Akademi'ye davetliydik. California cevizini tanıyıp sonra da bu özel cevizi kullanarak birbirinden sofistike yemekler hazırladık. 

Malum, eğitim şart!;) İlk etapta firma yetkililerinden ceviz hakkında bilgiler aldık. 

Ceviz hiç şüphesiz sağlığımız için son derece faydalı. Ama her şey gibi ceviz tüketimi de aşırıya kaçarsa kilo almak kaçınılmaz. Ölçüyü iyi tutturmak gerekiyor. Öte yandan açık renkli ceviz en iyi cevizdir diye bir kaide de yokmuş. Orta koyuluktaki ceviz en idealiymiş; eğitim toplantısında bu bilgiyi de öğrenmiş olduk.

Bir yandan ceviz hakkında ve California cevizi özelinde bilgilenirken diğer taraftan da Chef Akademinin lezzetli sabah ikramlarından atıştırdık. Kek nefisti;)

Teorik bilgileri edindikten sonra soluğu mutfakta aldık! Tezgahıma merhaba deyin! ;)

Chef Akademi'nin ünlü Ali Şefinin talimatları doğrultusunda ikili ekipler halinde iş bölümü yaparak yeşil elmaları soyduk, dilimledik ve tavada kızartmaya başladık. Bu görseldeki el modelliği için Asena'cığıma (@acicikolata) kalp kalp kalp;) 
Kızaran elmalar şeflerin de yardımıyla hazırlanan harçlarla biraraya gelerek tatlılara dönüştüler. Ve soğumak üzere buzdolabında işlerimizin bitmesini beklemeye koyuldular;)

Geldik ana yemeğe... Yine elbirliğiyle harcı hazırladık. Sonra o harcı incecik bifteklerin içine sardık.

Karışmasınlar diye de üzerlerine isimlerimizi yazdık. Alimünyum folyolara sarmamız gerektiğinden şeker gibi paketledik çoğumuz. Sonra hepsi doğru fırına! ;)

Aralarda Ali Şef çoook önemli sırlarını bizlerle paylaştı. Kendisinden aldığımız püf noktalarıyla hazırladık yemekleri. 

Ali Şefi dikkatle dinleyen bir grup blogger;) 

Ve de Ali Şefin talimatları doğrultusunda harıl harıl çalışan birkaç blogger;)

Malum etkinlik demek bol bol fotoğraf çekimi demek. Haliyle de bir başka objektife poz verirken sağdan soldan uzanan bir kameraya takılmak an meselesi;) 

Mutfaktan son detay da bu kare... Hadi buyurun artık yemeğe geçelim:)

Kendi yaptığınız yemeklerin lezzeti de hiç şüphesiz bir başka... Keyifli bir yorgunluğun ardından California cevizi hammadddeli yemeklerimizi yerken bunu bir kez daha anladık:)

Aile pozumuz sevgili Zeynep(@lariendijital) 'in objektifinden... 


Bu keyifli etkinlik için California Cevizi firmasına, Chef Akademi'nin bütün çalışanlarına ve özel olarak da Ali Şef ve Ekin Şef'e, beni davet ettiği için sevgili Ayşegül'e (@ankaraetkinlik) çoook teşekkür ederim. 

Sevgiler. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli& I really appreciate your comments! ;)

Popüler Yayınlar