Bu Blogda Ara

8 Ocak 2014 Çarşamba

Ocak Okumaları...


Herkese merhaba, 

Yeni yılda blogla alakalı aldığım kararlardan birisi de artık daha sık sanat, edebiyat gibi konularda yazmak. Bunun için her ay okuma listemdeki kitapları sizlerle paylaşacağım. 

Ülkemizdeki kitap okuma alışkanlığının düşüklüğünü eleştirmemiz bir kenara aramızda çok çok iyi okurlar olduğunu da biliyorum. Ayrıca karşılıklı fikir alışverişiyle birbirimize kitap okuma konusunda ilham verebileceğimizi düşünüyorum. Hatta isteyen blogger arkadaşlarım bu paylaşımı mim / tag olarak düşünebilir ve böylece kitap yığınlarımız kartopu gibi gitgide büyür;) 

Bu denli uzun bir girizgahın ardından Ocak ayı için seçtiğim kitaplara göz atalım. Kitaplarımı genelde D&R ve Remzi kitabevinden temin ediyorum. İnternetten alacaksam da senelerdir tek bir problem dahi yaşamadığım Kitapyurdu'nu tercih ediyorum. 

Genelde tek bir kitap okuyabilen birisi değilim. Aynı anda birden fazla türde kitabı okumayı daha verimli buluyor ve de zihnimin, ruhumun bu yolla yeterli beslendiğini hissediyorum. Bu ay da farklı türlerde ve yazarlarda seçimler yaptım.


Soldan başlayacak olursak ilk etapta Elif Şafak'ın son kitabı; Ustam ve Ben'i görüyoruz. Elif Şafak'ın sıkı hayranlarından olmasam da yazdıklarını mümkün mertebe takip ediyorum. Kurgusunu başarılı buluyor, dili kullanma becerisine hayranlık duyuyorum. Ustam ve Ben'e yeni başlamış olsam da dildeki kıvraklık ve kurgudaki baş döndürücülük ilk sayfalarda bile kendini ele veriyor. Elif Şafak'ın yazdıklarını sevenlere bu romanı önerebilirim. 

İkinci olarak Kara Kitap'ın Sırlarını görüyoruz. Orhan Pamuk'un Kara Kitap'ını henüz okumamış birisi olarak bu kitabı seçmemin tek nedeni var: Yazarın bir yapıtı yazma serüvenine tanıklık etmek. Çünkü ben de bir öykü yazarıyım ve bu işe kafayı fazlasıyla takmış birisi olarak başka yazarın yazma sürecini görmek benim açımdan çok yararlı. Orhan Pamuk hayranlarına ve Kara Kitap'ı okuyanlara da okumayanlara da tavsiye edebilirim. 

Üçüncü sırada Serdar Özkan'ın son kitabı olan Rumi'nin Bildiği Aşk yer alıyor. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere Mevlana, Sufizm ve tasavvuf ağırlıklı bir kitap. Serdar Özkan'ın neredeyse tüm kitaplarını okumuş birisi olarak bu son yapıtını da çok çok beğendim. Hatta son sayfalara doğru gözyaşlarımı tutamadım. Bu konulara meraklıysanız mutlaka kütüphanenize ekleyin.

Sonuncu olarak sanatla ilgili eğlenceli ve bilgilendirici bir kitap var. NTV Yayınlarından çıkan 'Cep Kaynağı' serisinden Estetik adlı kitap okunup bir köşeye kaldırılacak türden bir kitap değil. Kütüphanenin en renkli rafına yerleştirilip sık sık açılıp okunacak, başvurulacak bir kitap. Çizgileri de anlatımı da son derece başarılı. Sanatseverlere tavsiye edebileceğim güzel bir kitap.


Bu ayın seçimleri bunlar oldu. Sizler yılın ilk ayında neleri okumayı planladınız? Sevgiler ve iyi okumalar! ;)1 yorum:

  1. Sabah uykum u çok merak ediyorum yarın ekleyecrğim okunacakların arasına ;)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için çok değerli& I really appreciate your comments! ;)

Popüler Yayınlar