Bu Blogda Ara

22 Ağustos 2013 Perşembe

Notd: Essie Sunday Funday

Scroll down for English, please;)


Herkese merhaba,

Günün ojesi ile yayındayım. Öngösterimini burada yaptığım Essie Yaz 2013 koleksiyonunun belki de en özel ojesi Sunday Funday bugünkü konuğumuz. Yazlık harika bir mercan rengi. İçinde ince gri simler var. Ancak bu simler tırnağın üzerinde pütürlü yapı oluşturacak kadar yoğun ve dokulu değil. Baz oje uygulamaksızın iki kat sürdüm. Opaklığı bence güzel oldu ancak daha yoğun bir görünüm sevenler üçüncü katı da geçebilir. 


Hello all, 

Today I am posting my 'notd'. The nail polish that I have chosen belongs to the Essie summer 2013 collection. It is called Sunday Funday. Such a lovely name and color that matches with summer spirit! I applied 2 coats, without a base nail polish. Its coverage is enough for me but if you like more opaque nails you can go for the third layer;) 

The color is a fantastic coral and inside the polish there are small glitters. But those glitters are not very intense. They do not create a thickness. And the application brush has dense hairs and is bigger than any other nail polish brushes. So that applying nail polish is easier.

All in all, I really liked this polish. I believe that it is a summer must-have. Hope you like;) Loves.


İç ortam/ Indoors


Bu ojelerin fırçasına da bayıldım. Klasik oje fırçasından farklı, daha sık kıllı ve geniş yüzeyli bir fırça. Ojeyi şişeden almak ve tek hamlede sürmek bu sayede mümkün. Beğendiniz mi? Sevgiler;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli& I really appreciate your comments! ;)

Popüler Yayınlar